Művészetpártolás és kultúraközvetítés
Az első, vidéken alapított, önálló városi galéria 1967-ben nyílt meg Miskolcon. Alapításának előzményei visszavezetnek a két világháború közötti időszakhoz; a nagybányai hagyományokra építő művésztelep működéséhez, valamint a Lévay József Kulturális Egyesület kiállításához. Az ötvenes évek derekán már országos kiállításokat rendeztek a városban, 1961-ben pedig elindult a Miskolci Grafikai Biennálék sorozata, amely Miskolcot a ,,grafika magyar fővárosává” tette.
A Miskolci Galéria kitüntetett szerepet tölt be Szalay Lajos. Kondor Béla és Feledy Gyula grafikusművészek életművének gondozásában. Grafikatörténeti sorozatával művészettörténetet ír, a Téli Tárlatok megrendezésével pedig áttekintést ad a régió művészeti életéről.
Napjainkban a Miskolci Galéria a művészetpártolás és a kultúraközvetítés új útjait járja. Az elmúlt időszakban több új projekt is elindult, amelyek révén a különböző érdeklődési körű látogatók közelebbről ismerhetik meg a művészet világát. A Nagy Kunszt Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeum a fiatal korosztályt célozza tematikus múzeumpedagógiai foglalkozásokkal és kiadványokkal. A kiállításokhoz szervezett
konferenciák és előadások segítik a párbeszédet a közönség és a művészek között, életben tartják a helyi emlékezetet.
A Miskolci Galériában a társművészetek is otthonra találnak. Irodalmi, zenei, filmes és táncművészeti programok szövik át a múzeumi munkát, aminek köszönhetően az intézmény a város meghatározó közgyűjteményi-, közművelődési-, művészeti intézményévé vált. A sokrétű tevékenységet, a széles körű szerepvállalást tükrözik a galéria intézményei is.
Rákóczi-ház
A Miskolci Galéria központi épülete. Impozáns kiállítóterei elsősorban a kortárs képzőművészek időszaki kiállításainak nyújtanak otthont. Az épület emeleti tetőterében látható az 1963-as Grafikai Biennále nagydíjasát, Kondor Béla művészetét bemutató állandó kiállítás.
Petró-ház
A Hunyadi utcán álló épületben kapott helyet a Szalay Lajos világhírű grafikusművész életét, munkásságát bemutató állandó kiállítás és művészeti szakkönyvtár. A neves művész 1988-ban – több mint négy évtizeddel itt folytatott középiskolai tanulmányai befejezése után – tért vissza Miskolcra, ahol haláláig. 1995-ig élt és alkotott.
Alkotóház
A Csabai kapuban található Alkotóház működését ma is elsősorban a város sokszorosított grafikai múltja határozza meg. A műhelyek kézi sokszorosító gépekkel felszereltek, az itt dolgozó művészek így a magas-, mély- és síknyomásos technikát egyaránt használhatják az alkotások elkészítésére.
Feledy-ház
A magyar grafika megújításában, a miskolci képzőművészeti élet felpezsdítésében nagy szerepet játszó Feledy Gyula munkásságát mutatja be a ház állandó tárlata. Az épület nem pusztán kiállítóhely, hanem fontos közösségi és kulturális színtér, civil szervezetek igazi otthona.
Színháztörténeti és Színészmúzeum
Az első miskolci kőszínház helyén álló épületben berendezett Hódolván Tháliának című állandó kiállítás a vándorszínészet korától napjainkig foglalja össze az itteni színjátszás történetét. A múzeum időszakos tárlatokkal és rendezvényekkel – pódiumestekkel, beszélgetésekkel – is várja a látogatókat.
Az épület pincéjében működik a Teátrum Pincehely Galéria, mely a régióban élő fiatal kortárs képzőművészek tematikus kiállításainak otthona.
OLDALAK
Hírek
LÁTNIVALÓK
Kapcsolat
Cím: Miskolc-Egyetemváros
Levelezési cím: 3515 Miskolc-Egyetemváros, Pf.: 1.
Telefon: 46/560-250
E-mail: szallas@uni-hotel.hu